Mindent a sorozatról
pride.hu 2004.06.26. 20:49
Mindent.....
A meleg férfi az egyik főszereplő - Carrie - barátja és bizalmasa: Stanford Blatch. A homoszexualitását nyíltan vállaló férfi kalandjai átszövik az epizódokat, a sorozat egyik részében Samantha egy nővel kerül intim kapcsolatba, amitől megrémül és ez teljesen felborítja addigi életét.
Ezenkívül a sorozat főszereplői előszeretettel járnak meleg bárokba szórakozni és szívesen látogatják New York meleg partijait.
A hazai premier előtt az [origo] közölt hosszabb írást a sorozatról:
Talán a legjobb szombat esti programot az HBO kínálja ezentúl, a világ egyik legnépszerűbb folytatásos története, a Szex és New York vetítésével. A négy egyedülálló barátnő, Carrie (Sarah Jessica Parker), Charlotte (Kristin Davis), Samantha (Kim Cattrall) és Miranda (Cynthia Nixon), valamint macsó holdudvaruk történetei egy új jelenséget mutatnak be, mely már egyáltalán nem csak New Yorkban lehet ismerős. A Mirandát alakító Cynthia Nixon a sorozatról mesélt az [origo]-nak.
A sorozat hátteréről "Tele van a város szerelemmel" - ezt vallja a csípős nyelvű újságírónő, Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), a Szex és New York (eredeti címén: Sex and the City) című új televíziósorozat főszereplője. Carrie hetente jelentkezik társasági rovatával New York egyik legolvasottabb lapjában, melyben saját tapasztalatait és barátnői tanulságos eseteit tárgyalja ki - a mindenkori nagy Ő szakadatlan keresésével kapcsolatban.
Carrie az olvasók szemében a szabadság és a szabadosság megtestesítője; ő a tabukat döntögető sikeres nő. Cikkeiben csupa olyan kérdést vet fel, amelyekre még ő is keresi a választ, akárcsak barátnői vagy olvasói: "Sok ezer, talán sok tízezer olyan nő él a városban, mint mi. Utaznak, adót fizetnek, örömmel fizetnek akár négyszáz dollárt is egy szandálért. Egyedül vannak. Olyan ez, mint a híres szfinx rejtvénye: miért van ilyen sok facér nő a városban, és miért van olyan kevés facér férfi?"
A kérdést azonban tulajdonképpen nem Carry tette fel először, hanem Candace Bushnell, Carrie megalkotója. A figurát természetesen ömagáról mintázta, hiszen ő volt az, aki a New Yorker című lapban hétről hétre számot adott a pasizás terén szerzett élményeiről, és tapasztalatairól. Ezekből a történetekből aztán összegyűlt egy könyvre való, ami nemsokára ki is adott. A Szex és New York című, meghatározhatatlan műfajú könyv hamar bestseller lett Amerikában, azóta pedig már Magyarországon is kapható.
Nem csoda, hogy Darren Star, az amerikai televíziózás egyik legsikeresebb producere felfigyelt a műre. A Beverly Hills 90210 és a Melrose Place után belevágott a Szex és New York megfilmesítésébe, természetesen Candace Bushnell-lel karöltve. Az írónő a sorozat forgatókönyvéért lett felelős, Darren Star pedig összehozta a stábot - köztük is elsőként Sarah Jessica Parkert szerződtette, aki tulajdonképpen Candace Bushnell megszemélyesítője.
Star és Bushnell koncepciója az volt, hogy elkészítsék az első olyan televízósorozatot, melyben a nők szabadszájúan beszélnek arról, ami mindig is a férfiak domíniuma volt: a szexről. Az életmódjuk is egyre inkább hasonlít a férfiak életvitelére: keményen dolgoznak, karriert építenek, sok pénzt keresnek, és esténként szórakozni járnak. Lassan már a szexuális életük is a férfiakéhoz válik hasonlóvá: a nagy Ő keresése közben könnyedén engednek a futó kalandoknak.
A szereplőkről A Szex és New York című sorozat azonban korántsem az "egyedül könnyebb" elvét hirdeti, hanem egyszerűen megmutatja, hogy milyen a nagyvárosi élet: több benne a kísértés, mert több a lehetőség.
Cynthia Nixon, az egyik főszereplő így nyilatkozott erről lapunknak: "Azt hiszem, a Szex és New York szereplői realisztikus karakterek, akik nemcsak a New York-i nők életét mutatják be pontosan, de talán általában az amerikai nőkét, és megkockáztatom, hogy ez a jelenség lassan az egész világ emancipált nőire jellemző lehet. A nők szerte a világon egyre később mennek férjhez, ha egyáltalán valaha megházasodnak. A mi sorozatunk elég gyorsan reflektált erre a társadalmi változásra. Bemutatta, hogy a nők lehetnek egyedülállóak 30, sőt 40 évesen is, és még boldognak is érezhetik magukat így. Persze vannak boldogtalan periódusaik, de kinek nincsenek?"
A nézőknek azonban nem volt könnyű szembesülniük tükörképükkel, vagyis azzal a világgal, melyet a Szex és New York számukra megmutat: "Az embereket eleinte sokkolta a sorozat újszerű hangvétele, és folyton megszólítottak az utcán, hogy valóban ennyire gyűlölöm-e a férfiakat. Idővel azonban hozzászoktak a stílusunkhoz, és kezdték vonzónak találni. Ma már az általam alakított Miranda cinizmusát és keménységét nem tartják ijesztőnek, mert pontosan értik az okait. Én úgy érzem, hogy az évek során nők és férfiak egyaránt megszerették a karaktert, és úgy viszonyulnak hozzá, mint egy régi baráthoz" - nyilatkozta Cynthia Nixon.
És természetesen nemcsak Mirandához, hanem a többi szereplőhöz is. A PR-céget vezető, öntudatos Samanthát Kim Cattrall személyesíti meg, aki színházi karrierjét cserélte fel a tévésre. Szerepéről pedig így beszélt: "Egy üzletasszonyt alakítok, aki úgy néz ki, mintha örökké mozgásban lenne és ezt élvezné. Pedig igazából ő is csendre és intimitásra vágyik, mint mindnyájan. Más kérdés, hogy nem nézi tétlenül a nagy Ő eljövetelét, hanem minden alkalmat megragad..."
A kissé naív, álmodozó Charlotte pedig mintha a "szomszédból" érkezett volna, azaz a Melrose Place-ből. Ez persze igaz is, hiszen az őt alakító Kristin Davis korábban a ráamenős Brooke, Billy Campbell menyasszonya volt a sorozatban. Charlotte-ként ő a Szex és New York baráti körének egyetlen tagja, aki férjet talál a New York-i nyüzsgésben. A sors iróniája, hogy a valóságban a négy főszereplő közül viszont épp ő az egyetlen, aki szingli, kolléganői pedig - akik a sorozat öntudatos szinglijeit játsszák - az életben mindnyájan révbe értek.
A négytagú társasághoz természetesen férfiak kötődnek. Kinek-kinek megvan "a maga keresztje", vagyis az a pasi, aki életének állandó, újra meg újra felbukkanó szereplője. Miranda még gyereket is szül az egyiküknek, akit aztán egyedül kell felnevelnie.
Cynthia Nixon szerint ez egyáltalán nem meglepő: "Miranda munkamániás, és részben ezért is van egyedül. Azt hiszem, ha valaki túl sok energiát fordít a karrierjére, azzal kockára teszi a magánéletét, hiszen így sokkal kevesebb ideje jut az otthonára és a barátaira, és egyáltalán: így nemigen lehet egy házasságot fenntartani. Régen, amikor még csak a férfiak éltek így, és a nők alkalmazkodtak hozzájuk, akkor még valahogy működött a dolog, de ha már a nők is ezt az életformát választják, akkor nagyon nehéz. Viszont nem gondolom, hogy csak a nők szenvednek az egyedülléttől. Szerintem a munkamániás férfiak magánélete ugyanilyen sivár."
A sorozat hozadéka A sorozat tehát egy életérzést kínál, méghozzá kézzelfoghatóan. Az alkotók ugyanis még azt is kitalálták, hogy minden, ami megjelenik a sorozatban - a divatékszerektől a ruhákig, a cipőktől a táskáig - megvásárolható legyen. Az internet segítségével, a City Site-on bárki hozzájuthat ahhoz, amit az előző részben meglátott. Még a szereplők lakásai sem csupán kulisszák, hanem design centerek. A Szex és New York tehát az új évezred első mozgó katalógusa.
Mindenekelőtt azonban magas színvonalon elkészített televíziós alkotás, melyet számos alkalommal elismertek a szakmai szervezetek. Ebben az évben két Golden Globe-díjat kapott: a legjobb tévésorozatnak járót, valamint Sarah Jessica Parker a legjobb tévésorozatban szereplő színésznő díját. Az ősszel tíz jelölésből három Emmy-díjat is nyert, természetesen a legmagasabb kategóriákban. Az amerikai színészek céhe, a Screen Actors Guild pedig márciusban az egész színészstábnak odaítélte éves díját.
December 14-én, szombat este az HBO-n a magyar közönség is megbizonyosodhat róla, hogy mindezt megérdemelték-e, aki pedig lemarad a szombati vetítésekről, az hétközben több alkalommal is megnézheti az ismétlést. Érdemes lesz, hiszen az HBO nyereményjátékot indít a sorozattal kapcsolatban.
|